Meny

Välkomna till Miata Club of Sweden.

7 november 2022

Hej och varmt välkommen till Miata Club of Sweden

Trevligt om du vill komma med i klubben. Vi finns över hela Sverige och klubben är indelad i regionerna Nord, Mitt, Väst, Öst och Syd och under det finns Distrikten. Utanför Sverige finns systerklubbar så världens mest sålda sportbil har många vänner i många länder. Du kommer att få fyra nummer per år av vår tidning Miatabladet. Vi har rabatt hos ett antal leverantörer och det finns en klubbshop där du kan köpa fina produkter som t.ex. kepsar, jackor och tröjor.

Mycket av klubbens signum är den sociala samvaron som vi har när vi träffas. Säsongen brukar oftast inledas i början på april-maj med en påställningstur. Under säsongen blandar vi med kvällsturer på vardagar och dagsturer på helgerna. Någon helg tur brukar ibland innefatta övernattning när vi åker lite längre. Klubben har också ett årsmöte, en helg i slutet på maj dit alla medlemmar är välkomna. Säsongen avslutas för de flesta framåt september-oktober. Du är varmt välkommen med frågor om allt som har med vår klubb att göra tex att köra tillsammans eller förslag på turer och trevliga mål att besöka. 

Fler nyheter från Klubbnyheter